Apel_Bortniczuka

Apel ministra Kamila Bortniczuka w sprawie startu Rosjan w kwalifikacjach do IO w Paryżu

Minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk skierował list do swoich odpowiedników, sygnatariuszy oświadczeń w sprawie wojny Rosji z Ukrainą oraz sportu międzynarodowego z 8 marca i 4 lipca 2022 r. „W sytuacji, gdy na Ukrainie wciąż giną ludzie, rzeczą niewłaściwą i szkodliwą jest dyskutowanie o powrocie rosyjskich zawodników na areny sportowe” – napisał minister w kontekście pojawiających się informacji o możliwym dopuszczeniu rosyjskich sportowców do kwalifikacji olimpijskich.

Czerwona grafika z napisem: Apel ministra Kamila Bortniczuka w sprawie startu Rosjan w kwalifikacjach do IO w Paryżu
„Szanowni Państwo Ministrowie, Drodzy Przyjaciele,

Do rozpoczęcia XXXIII Igrzysk Olimpijskich w Paryżu pozostało 555 dni. Z każdym tygodniem jesteśmy coraz bliżej rozpoczęcia zawodów sportowych stanowiących dla zawodników okazję do zakwalifikowania się na Igrzyska w Paryżu. W niektórych dyscyplinach olimpijskich proces kwalifikacji już trwa.

W obliczu trwającej bezsensownej, destrukcyjnej agresji Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy z niepokojem odnotowuję rosnącą liczbę przedstawicieli międzynarodowego ruchu sportowego, którzy popierają pomysł zniesienia zakazu udziału zawodników rosyjskich w zawodach międzynarodowych.

Jako gospodarze III Igrzysk Europejskich, które odbędą się w Polsce w dniach 21 czerwca – 2 lipca bieżącego roku nie wyobrażamy sobie, aby rosyjscy zawodnicy brali udział w kwalifikacjach olimpijskich, które będą prowadzone w ramach Igrzysk Europejskich. Raz jeszcze należy zdecydowanie podkreślić, że kraj prowadzący brutalną wojnę w rażący sposób narusza idee olimpijskie i nie ma prawa być członkiem pokojowej społeczności.

Moim zdaniem w sytuacji, gdy na Ukrainie wciąż giną ludzie rzeczą niewłaściwą i szkodliwą jest dyskutowanie o powrocie rosyjskich zawodników na areny sportowe, niezależnie od tego, w jaki sposób zapewnią oni sobie miejsce w największych zawodach sportowych – czy to w ramach procesu kwalifikacji europejskich, czy też z jego pominięciem, poprzez udział w zawodach azjatyckich.

Hasło przyszłorocznych Igrzysk Olimpijskich w Paryżu brzmi „Igrzyska szeroko otwarte”. Nie powinniśmy jednak pozwolić, aby igrzyska te były otwarte dla przedstawicieli państwa, które w sposób zorganizowany morduje obywateli innego kraju, a dzisiaj takim państwem wciąż jest Federacja Rosyjska”.

Materiały
Apel ministra Kamila Bortniczuka w sprawie startu Rosjan w kwalifikacjach do IO
Pismo​w​_sprawie​_Rosji​-​_eng.pdf 0.56MB

Comments are closed.