1460x616

Internet.gov.pl doceniony podczas European Broadband Awards 2023!

Internet.gov.pl finalistą prestiżowej nagrody European Broadband Awards 2023 w kategorii „Wytwarzanie zapotrzebowania i wykorzystanie łączności”. Komisja Europejska zdecydowała o wyróżnieniu polskiego systemu, dzięki któremu można m.in. sprawdzić jakie usługi szerokopasmowe są dostępne pod danym adresem. W finale naszymi konkurentami w tej kategorii były projekty z Chorwacji i Finlandii.

Internet.gov.pl doceniony

Spośród wszystkich zgłoszeń, jury konkursu wybrało 14 projektów, które najlepiej przyczyniają się do poprawy łączności i propagują rozwój szybkich sieci szerokopasmowych. Zostały one podzielone na 5 kategorii.

Internet.gov.pl był nominowany w kategorii 4. Wytwarzanie zapotrzebowania i wykorzystanie łączności, w której konkurował z fińską telewizją wspólnot terytorialnych dla obszaru Pohjois-Satakunta i chorwackim Planem rozwoju infrastruktury szerokopasmowej na rzecz zrównoważonego miasta Solin – Broadband4Everyone, który to projekt okazał się tegorocznym zwycięzcą, któremu gratulujemy.

Jury konkursu przedstawiając kategorię wskazało, że w kontekście cyfrowej dekady istotne są projekty lokalne stąd z zadowoleniem odnotowują fakt zaangażowania się rozwój szerokopasmowy na szczeblu lokalnym. Zachęcamy więc do tworzenia rozwiązań, które w przyszłości mogą zostać docenione przez Komisję Europejską.

Czym jest internet.gov.pl

Internet.gov.pl jest pierwszym miejscem gdzie znajdziemy wszystkie informacje o dostępie do Internetu szerokopasmowego w Polsce. To bezpłatna baza danych, w której mieszkańcy kraju mogą sprawdzić kto i jakie usługi może świadczyć pod danym adresem. Prezentowane są również informacje o planach rozbudowy sieci finansowanych zarówno ze środków prywatnych operatorów jak i z Krajowego Planu Odbudowy lub Funduszy Europejskich na Rozwój Cyfrowy. Dane o usługach internetowych pochodzą od operatorów telekomunikacyjnych i są na bieżąco aktualizowane.

Po co i komu są potrzebne te dane?

Z danych korzystają przede wszystkim obywatele – internet.gov.pl pozwala w prosty sposób sprawdzić oferty różnych operatorów, porównać je i wybrać najlepszą dla siebie. Można również zgłosić potrzebę uruchomienia dostępu do szybkiego Internetu, jeśli takich usług brakuje w miejscu zamieszkania. Internet.gov.pl daje dodatkowo możliwość weryfikacji danych wprowadzonych przez operatorów oraz oznaczania pustostanów.

Dane zgromadzone w systemie umożliwiają dopasowanie planów rozbudowy sieci internetowej do realnych potrzeb mieszkańców. Dotyczy to zarówno przedsiębiorców, którzy realizują plany inwestycyjne ze środków własnych, jak i administracji – gdzie środki na rozbudowę sieci są kierowane z funduszy krajowych i europejskich. Obecnie jest to Program Operacyjny Polska Cyfrowa, a już od nowego roku Krajowy Plan Odbudowy i Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy.

Dzięki internet.gov.pl pieniądze mogą być kierowane tam, gdzie są faktycznie potrzebne.

System o ogromnej popularności

Tu liczby mówią same za siebie. Strona zanotowała już ponad 17,7 miliona odwiedzin przez ponad 424 tysięcy użytkowników. Zapotrzebowanie na łącze szerokopasmowe zgłoszono ponad 48 tysięcy razy.

Co dalej?

System jest stale rozwijany. W tym roku uruchomiliśmy moduł planów inwestycyjnych, moduł raportów, również dla samorządów. Na początku września wdrożyliśmy również funkcję ankiet, dzięki którym badamy zadowolenie użytkowników z systemu oraz kontaktu z operatorami. Staramy się na bieżąco reagować na potrzeby rynku i obywateli. Jesteśmy również otwarci na propozycje ulepszeń i nowych funkcjonalności zgłaszane przez samorządy –  można przesłać je na adres pomoc@internet.gov.pl.

Comments are closed.