1460x616 (8)

Komisja zdrowia za antykoncepcją awaryjną bez recepty

Sejmowa komisja zdrowia pozytywnie zaopiniowała projekt nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne, który przedstawiła minister zdrowia Izabela Leszczyna. Zakłada on dostęp do antykoncepcji awaryjnej bez recepty dla osób, które ukończyły 15 lat.

Minister Izabela Leszczyna przypomniała, że w 2015 r. Europejska Agencja Leków zdecydowała, że tabletka z substancją czynną octan uliprystalu może być wydawana bez przepisu lekarza. 

– W 25 państwach członkowskich Unii Europejskiej ta tabletka jest dostępna bez recepty. Tylko w Polsce i na Węgrzech potrzebna jest recepta. Aby uniknąć niechcianych ciąż i nielegalnych aborcji, które są często niebezpieczne dla życia i zdrowia kobiet, niezbędna jest edukacja seksualna i bezpieczna antykoncepcja. Dlatego Rada Ministrów przekazała do Sejmu projekt ustawy – poinformowała.

Minister Izabela Leszczyna po raz kolejny wyjaśniła, że nie jest to środek wczesnoporonny: – Ta tabletka nie dopuszcza do powstania zarodka. Liczy się czas – im szybciej kobieta ją zażyje, tym mniejsze szanse na zajście w niechcianą ciążę”. Podkreśliła też wagę edukacji młodych ludzi – muszą wiedzieć, jak bezpiecznie korzystać z antykoncepcji awaryjnej.

Comments are closed.