1460x616 (2)

Minister Rzeczkowska w Davos

Widok na Davos w zimie
Spotkania bilateralne z ministrami finansów Szwajcarii, Tanzanii i Indonezji oraz rozmowy z inwestorami i przedstawicielami biznesu, a także udział w dyskusjach wokół aktualnych wyzwań gospodarczych to główne punkty agendy minister Rzeczkowskiej podczas Forum Ekonomicznego w Davos.
W centrum dyskusji znalazła się wojna w Ukrainie i jej skutki dla globalnego ładu ekonomicznego.
Polska minister finansów brała udział w Światowym Forum Ekonomicznym w dniach 17-19 stycznia 2023 roku.
Minister finansów Magdalena Rzeczkowska odbyła szereg spotkań bilateralnych, m.in. z minister finansów Szwajcarii, ministrem finansów Tanzanii i ministrem ds. inwestycji Indonezji. Wśród partnerów rozmów znaleźli się również przedstawiciele organizacji biznesowych, inwestorów oraz biznesu, m.in. VISA, Amazon, Google czy Credit Suisse.

Szefowa resortu finansów otworzyła debatę w Domu Polskim pn. „The New Global Crisis: What have we done wrong and what do we do now?”, gdzie skupiła się na kierunkach, w których powinny podążać gospodarki, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia kolejnego kryzysu. Polska minister finansów podkreśliła jak ważne jest, aby Europa wyciągnęła wnioski z nieroztropnej polityki energetycznej, która doprowadziła do uzależnienia Europy i świata od autokratycznej Rosji i wywołała globalny kryzys. Wskazała również, że w rękach przywódców i decydentów jest teraz to jaki kurs na przyszłość obierzemy. Zdaniem minister Rzeczkowskiej potrzebne są odważne działania, szczególnie w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego, dywersyfikacji dostaw surowców, zwalczania protekcjonizmu w handlu oraz reformy polityk strukturalnych, w tym m.in. transformacji energetycznej w kierunku odnawialnych źródeł energii czy zatrudnienia.

Minister Rzeczkowska wzięła również udział w debacie z udziałem światowej sławy ekonomistów, prof. Raghurem G. Rajanem z Uniwersytetu w Chicago oraz Martinem Wolfem, ekonomistą i komentatorem Financial Times. Dyskusję moderował prof. Marcin Piątkowski, ekonomista Banku Światowego.

Agenda Minister Rzeczkowskiej w Davos obejmowała także panele organizowane przez Światowe Forum Ekonomiczne. Szefowa resortu wzięła udział w tzw. nieformalnym zgromadzeniu światowych liderów gospodarki (Informal Gathering of World Economic Leaders, IGWEL), który dotyczył nowej agendy dla rozwoju w podzielonym świecie. Debata była prowadzona przez Kristalinę Georgievą, dyrektor zarządzającą MFW. Drugie wydarzenie ŚFE pn. „Women Leaders’ Dinner” skupiło liderki światowej polityki, biznesu i mediów i było okazją do otwartej dyskusji na temat sytuacji kobiet na świecie i ich rosnącym wpływie na gospodarkę i sytuację polityczną.

Comments are closed.