97e76352-7d5d-4918-b4e9-c12810f7c1f9

Ministrowie Polski i Albanii podpisali memorandum o współpracy w obszarze sportu

Podpisanie memorandum o współpracy w dziedzinie sportu było najważniejszym punktem wizyty ministra sportu i turystyki Kamila Bortniczuka w Tiranie. – Dokument ten pomoże wzmocnić współpracę i bezpośrednie kontakty między środowiskami sportowymi Polski i Albanii – powiedział minister Bortniczuk w trakcie wystąpienia w siedzibie Ministerstwa Edukacji i Sportu Republiki Albanii.

Podpisanie memorandum o współpracy w dziedzinie sportu było najważniejszym punktem wizyty ministra sportu i turystyki Kamila Bortniczuka w Tiranie. Na zdjęciu minister Bortniczuk przemawia po podpisaniu memorandum. Obok minister do spraw sportu Albanii, Evis Kushi.

15-16 marca minister Kamil Bortniczuk przebywał z oficjalną wizytą w Albanii na zaproszenie Evis Kushi, Minister Edukacji i Sportu Republiki Albanii. Głównym punktem wizyty było podpisanie „Memorandum o porozumieniu pomiędzy Ministrem Sportu i Turystyki Rzeczypospolitej Polskiej a Ministrem Edukacji i Sportu Republiki Albanii w dziedzinie sportu”.

Memorandum obejmuje współpracę w sporcie wyczynowym, masowym, sporcie osób z niepełnosprawnościami oraz walce z dopingiem. Dokument ten pozwoli na rozwinięcie współpracy między Polską a Albanią w wielu kwestiach związanych ze sportem, takich jak: wymiana dobrych praktyk, zacieśnienie współpracy na poziomie związków sportowych, czy walka z dopingiem.

– Dokument ten pomoże wzmocnić współpracę i bezpośrednie kontakty między środowiskami sportowymi Polski i Albanii, a także wzbogacić ich dotychczasowe doświadczenia w tym obszarze. Warto zachęcać związki i federacje do współpracy polegającej nie tylko na udziale w zawodach sportowych, lecz także na wymianie doświadczeń zawodników, trenerów i ekspertów. Liczę również na kontynuację dotychczasowych dobrych relacji polskiego Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz albańskiego Ministerstwa Edukacji i Sportu – powiedział minister Kamil Bortniczuk.

W trakcie wystąpienia w siedzibie Ministerstwa Edukacji i Sportu Republiki Albanii minister Bortniczuk poruszył również kwestie dotyczące wojny w Ukrainie i sankcji wobec rosyjskiego agresora.

– Nasza współpraca, również na forum organizacji takich jak Rada Europy, jest bardzo ważna w kontekście rozwiązywania pojawiających się wyzwań związanych z tym konfliktem. Mam na myśli przede wszystkim niedopuszczenie do tego, aby reżimy Putina i Łukaszenki mogły wykorzystywać sport dla swojej propagandy – podkreślił minister. Minister Kushi zdecydowanie poparła takie stanowisko i zapewniła o pełnej solidarności Albanii z Ukrainą.

Podczas dwudniowej wizyty w Albanii minister Bortniczuk gościł również w szkole Ismail Qemali w Tiranie. Wizyta ta była okazją do wymiany dobrych praktyk na temat szkolenia dzieci i młodzieży, polskiego i albańskiego podejścia do zajęć wf czy wniosków płynących z pilotażowej edycji Programu Sportowe Talenty wprowadzanego w polskich szkołach. Miłą niespodzianką było spotkanie z Zygmuntem Smalcerzem, sztangistą, złotym medalistą olimpijskim Monachium (1972) w wadze muszej.

W trakcie pobytu w Tiranie minister Bortniczuk zaprosił sportowców i kibiców albańskich do udziału w III Igrzyskach Europejskich Kraków-Małopolska 2023, które rozpoczynają się już 21 czerwca. Wizyta była również okazją do odnotowania dużego potencjału współpracy w obszarze turystyki, z uwagi na rosnącą liczbę polskich turystów w tym kraju.

Comments are closed.