– Jeżeli mówimy o wypadkach, o rolnictwie, o bezpieczeństwie – to prewencja jest najważniejsza – zwrócił uwagę minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus podczas uroczystego podsumowania wyników jubileuszowego XX Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne. Organizatorem konkursu jest Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS), a jednym ze współorganizatorów MRiRW.
Dobry przykład i prewencja
– Ten konkurs przynosi wymierne efekty, co widać po statystykach. Liczba śmiertelnych wypadków w gospodarstwie spadła z 300 do 45, ale to i tak jeszcze za dużo. Naszym celem powinno być zero – podkreślił minister Robert Telus.
Szef resortu rolnictwa zwrócił jednocześnie uwagę na znaczenie dawania dobrego przykładu tym, którzy po nas obejmują gospodarstwa, a taki właśnie przykład dają laureaci konkursu. Minister podkreślił, że również w aspekcie ekonomicznym działania prewencyjne są najtańszym sposobem gwarantującym bezpieczną pracę w gospodarstwie rolnym.
– To jest dobra robota, idziemy w tym kierunku, żeby nasze gospodarstwa były silne, mocne, ale też żeby były bezpieczne – podsumował minister Robert Telus.
Minister Telus podziękował wszystkim uczestnikom konkursu za trud i dbałość o bezpieczeństwo w polskich gospodarstwach, a także za przekazywanie młodemu pokoleniu dobrych nawyków i najcenniejszych wartości, którymi są ludzkie życie i zdrowie.
Idea konkursu
Założenia konkursu oraz jego efekty przedstawiła prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) Aleksandra Hadzik.
– W ciągu dwóch dekad organizowania konkursu wzięły w nim udział ponad 23 tys. gospodarstw, a liczba wypadku w nich zmniejszyła się o ponad 80 proc. – poinformowała prezes Hadzik.
Zwróciła przy tym uwagę, że konkurs stał się symbolem wysiłku i zaangażowania na rzecz bezpieczeństwa w gospodarstwie rolnym.
Głównym celem konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne jest promocja bezpieczeństwa i higieny pracy w gospodarstwach rolnych, poprawy warunków pracy i życia osób pracujących w gospodarstwach, zasad ochrony życia i zdrowia oraz popularyzacja dobrych praktyk rolniczych w celu zmniejszenia liczby wypadków i chorób zawodowych.
Już od 20 lat konkurs cieszy się dużą popularnością i renomą. W tym roku wzięły w nim udział 1 062 gospodarstwa indywidualne, z czego do etapu centralnego zakwalifikowało się 16 gospodarstw.
List od Premiera
Premier Mateusz Morawiecki skierował do laureatów konkursu list, który odczytał wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński.
Gratulując wyróżnionym rolnikom, premier Mateusz Morawiecki zwrócił w liście uwagę, że kwestie bezpieczeństwa pracy są istotne w każdej pracy, ale praca rolnika jest pracą szczególną i zależną od warunków atmosferycznych. Specyfika pracy na roli sprawia, że występuje w niej wiele zagrożeń zarówno dla rolnika, jak i dla jego rodziny. Gospodarstwo rolne jest też wyjątkowym miejscem pracy, gdyż trudno oddzielić warsztat pracy od domu. Premier podkreślił również, że nic tak dobrze nie popularyzuje właściwych zachowań, jak dobry przykład wyróżnionych gospodarstw.
Organizatorzy
Konkurs organizuje KRUS, a współorganizatorami są MRiRW, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Państwowa Inspekcja Pracy, a od 2018 r. również Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Resort rolnictwa już od 20 lat uczestniczy w organizacji i współfinansowaniu wydarzenia.
zdjęcie główne: Zwycięzcy Ogólnokrajowego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne Małgorzata i Lech Olszewscy (fot. MRiRW)