Już po raz czwarty liderzy społeczności lokalnych i eksperci spotkali się na Forum Miasteczek Polskich, aby rozmawiać o sprawach istotnych dla średnich i małych miejscowości. W panelu inauguracyjnym wydarzenia uczestniczył wiceminister Jan Szyszko. W debacie o możliwościach wsparcia, w szczególności mniejszych samorządów, z Krajowego Planu Odbudowy wziął udział wiceminister Jacek Karnowski.
Około 40 proc. polskiego PKB jest wytwarzane w polskich miastach wojewódzkich. Większość PKB, czyli pozostałe ok. 60 proc. powstaje w mniejszych miastach, miasteczkach i na terenach wiejskich. Proporcja ta pozwala nam określać Polskę jako gospodarkę, której ciężar gospodarczy jest równomiernie rozłożony
– powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko.
Podkreślił, że Polska jest wzorem dla innych państw naszego regionu, m.in. w tym, jak dbać o to, żeby kraj rozwijał się w tempie szybkim i aby korzystały z tego wszystkie regiony, a nie tylko największe metropolie.
Sekretarz stanu zaznaczył, że sukces gospodarczy Polski nie byłby możliwy bez zaangażowania przedstawicieli samorządów i Podkreślił, że celem MFiPR i naszej polityki rozwoju regionalnego jest, aby wzmacniać model policentrycznego rozwoju, , zwłaszcza ośrodków mniejszych.
Natomiast wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski skupił się w swoim wystąpieniu na szansach i możliwościach rozwoju, jakie samorządom, także tym mniejszym, oferuje Krajowy Plan Odbudowy.
Z powodu zaniechań poprzedniego rządu mamy 2 lata opóźnienia we wdrażaniu KPO, ale robimy wszystko, co możemy, aby nadrobić ten stracony czas. Ogłosiliśmy konkursy na 62 proc. całej alokacji KPO. To oznacza, że większość konkursów już się rozpoczęła, z czego dla 13 proc. zostały już podpisane umowy
– powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski.
Wiceszef MFiR dodał również:
W ramach KPO samorządy mogą ubiegać się m. in. o dofinansowanie projektów dot. planowania przestrzennego, termomodernizacji budynków jednorodzinnych oraz – co jest bardzo ważne – także budynków użyteczności publicznej. Mamy też pieniądze na zazielenianie miast oraz transport niskoemisyjny i tabor kolejowy. Wkrótce ruszą nabory, w sumie na ponad 1 mld zł, adresowane do małych gmin wiejskich, na wodociągi i kanalizacje oraz na melioracje.
Forum Miasteczek Polskich to coroczne wydarzenie poświęcone problematyce wspólnoty samorządowej małych i średnich miast. To miejsce, gdzie samorządowcy, przedstawiciele administracji państwowej oraz biznesu i nauki dyskutują nad najbardziej aktualnymi wyzwaniami polskich małych i średnich miejscowości. Forum Miasteczek Polskich to także miejsce inspiracji oraz praktycznych rozwiązań dla skutecznego i nowoczesnego zarządzania.”