729x308 (2)

Rusza czwarta edycja konkursu „Po pierwsze Rodzina!”

Minister Marlena Maląg ogłosiła start kolejnej edycji konkursu „Po pierwsze Rodzina!”, skierowanego do organizacji pozarządowych. W tym roku konkurs ma zwiększony budżet i nowy priorytet – „Kluby”.

Minister Marlena Maląg oraz wiceminister Barbara Socha podczas konferencji prasowej
Polityka prorodzinna jest w sercu polityki naszego rządu. Na programy społeczne od 2016 r. przeznaczyliśmy ponad 227 mld zł. Widząc jak ważna dla Polaków jest dostępność do mieszkań i elastyczność w pracy, realizujemy politykę mieszkaniową oraz wprowadzamy zmiany do Kodeksu Pracy. Uruchomiliśmy liczne programy, takie jak Rodzina 500+, Dobry Start, Mama 4+, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, dofinansowanie do opieki żłobkowej. Rozwijamy program Maluch+ i konkurs „Po pierwsze Rodzina!”. Znamy potrzeby Polaków i wychodzimy im naprzeciw. Od 2016 roku zainwestowaliśmy w rodziny 227 mld zł – mówi minister Marlena Maląg.

Nowości czwartej edycji

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowało konkurs „Po pierwsze Rodzina!”, aby wzmacniać i pogłębiać więzi rodzinne oraz zachęcać młode osoby do małżeństwa i zakładania rodziny. Jest on skierowany do organizacji pozarządowych, które realizują działania na rzecz promocji rodziny w lokalnych środowiskach.

W poprzednich edycjach konkursu udzieliliśmy wsparcia 109 projektom na kwotę ponad 25 mln zł – wskazała minister rodziny.

Kluby rodzinne

Aktualna edycja konkursu została rozszerzona o nowy priorytet. Organizacje pozarządowe mogą składać wnioski na dofinansowanie w dwóch kategoriach. Kontynuujemy wsparcie tworzenia Kampanii, czyli projektów informacyjno-edukacyjnych i szkoleniowych wzmacniających rodziny. Z kolei nowością jest priorytet „Kluby”. W tym priorytecie zachęcamy NGOsy do tworzenia sieci placówek, w których rodzice mogą wzmacniać kompetencje rodzicielskie, a lokalne społeczności uczestniczyć w inicjatywach integrujących mieszkańców na rzecz rodziny – mówi pełnomocnik rządu ds. polityki demograficznej Barbara Socha.

Do tej pory do konkursu mogły zgłaszać się organizacje, mające w swojej ofercie warsztaty, szkolenia, kampanie społeczne i inne inicjatywy, wzmacniające więzi rodzinne. W tym roku ogłaszamy również nabór na tworzenie Klubów rodzinnych. W nich rodzice będą mogli wzmacniać kompetencje rodzicielskie, a lokalni mieszkańcy będą uczestniczyć w inicjatywach prorodzinnych. Całkowity budżet tegorocznej edycji konkursu to 17 mln zł – blisko dwukrotnie więcej niż przed rokiem.

Terminy i kwoty

Dofinansowanie na priorytet pierwszy – „Kampanie” – wynosi w tym roku od 30 tys. zł do 500 tys. zł, Na priorytet „Klub” organizacje pozarządowe mogą otrzymać nawet 2,4 mln zł. Warunkiem jest zorganizowanie co najmniej trzech placówek.

Na wnioski, składane przez elektroniczny system Witkac, czekamy do 28 lutego. Ogłoszenie wyników nastąpi do końca marca, a okres realizacji projektów to 1 maja – 31 grudnia br.

Comments are closed.