12 listopada 2024 roku miało miejsce wyjątkowe spotkanie przedstawicieli Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych oraz Dyrektorów Regionalnych Dyrekcji Lasów (RDLP) Państwowych z kierownictwem Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią.
W spotkaniu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska wzięli udział: Minister Klimatu i Środowiska, Paulina Hennig-Kloska oraz Podsekretarz Stanu, Główny Konserwator Przyrody, Mikołaj Dorożała oraz wszyscy regionalni dyrektorzy Lasów Państwowych wraz z przedstawicielami DGLP. Spotkanie odbyło się w ramach obchodów 100-lecia Lasów Państwowych oraz w kontekście wyznaczania lasów o wiodącej funkcji społecznej w pobliżu wybranych polskich miast.
Minister Paulina Hennig-Kloska podkreśliła, że 100-lecie Lasów Państwowych to nie tylko jubileusz tej zasłużonej instytucji, ale także wyraz hołdu wszystkim, którzy przez pokolenia dbali o nasze lasy.
Sto lat to czas pełen poświęcenia, troski o naszą przyrodę i ochrony naszego dziedzictwa naturalnego. Lasy Państwowe przez stulecie były niezawodnym strażnikiem zarówno naszej fauny, jak i flory. Dziękujemy leśnikom, naukowcom, aktywistom oraz wszystkim obywatelom, którzy doceniają wartość naszych lasów. To dzięki ich zaangażowaniu możemy cieszyć się tymi wyjątkowymi zasobami także w przyszłości
– mówiła Minister.
W swoim wystąpieniu, Minister Hennig-Kloska zaznaczyła również, jak ogromną rolę w kontekście zmian klimatycznych odgrywają polskie lasy.
Lasy to nie tylko malownicze krajobrazy i miejsca rekreacji, to zielone płuca Polski. Przede wszystkim są one filarem naszego zdrowia, stabilności klimatu i stanowią bezpieczne schronienie dla tysięcy gatunków roślin i zwierząt. W obliczu kryzysu klimatycznego ich rola staje się kluczowa, dlatego musimy chronić nasze lasy z pełnym zaangażowaniem, aby mogły pełnić swoje funkcje przez następne pokolenia
– podkreśliła.
Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, Witold Koss, dodał:
Leśnicy to przyrodnicy, to oni byli inicjatorami stworzenia większości polskich parków narodowych, które powstały na terenach leśnych, także Białowieskiego Parku Narodowego jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ochrona polskiej przyrody była i jest naszym najwyższym priorytetem. Ale Lasy Państwowe nie mogą być krytykowane za to, że wykonują zadania zlecone przez państwo polskie. Apeluję do parlamentarzystów o pilne zmiany w aktach prawnych, które przyniosą najlepsze dla przyrody i bezpieczne gospodarczo rozwiązania.
W drugiej części spotkania przedstawiciele Lasów Państwowych rozmawiali również z Marszałkiem Sejmu RP, Szymonem Hołownią oraz z Szefem Kancelarii Sejmu, Jackiem Cichockim.
Rozmowy dotyczyły dalszej współpracy na rzecz ochrony i zrównoważonego zarządzania polskimi lasami, a także inicjatyw związanych z ich społeczną rolą.
W spotkaniu udział wzięli:
- Witold Koss, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych
- Jerzy Fijas, Zastępca Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych ds. Zrównoważonej Gospodarki Leśnej
- Marcin Polak, Zastępca Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych ds. Ekonomicznych
- Tadeusz Wilczyński, Dyrektor RDLP w Białymstoku
- Marek Kowalewski, p.o. Dyrektora RDLP w Gdańsku
- Robert Pabian, Dyrektor RDLP w Katowicach
- Piotr Kempf, Dyrektor RDLP w Krakowie
- Marian Pigan, Dyrektor RDLP w Krośnie
- Jan Kowal, Dyrektor RDLP w Lublinie
- Jacek Chudy, Dyrektor RDLP w Łodzi
- Adam Czajkowski, Dyrektor RDLP w Olsztynie
- Tomasz Partyka, Dyrektor RDLP w Pile
- Kwiryn Naparty, p.o. Dyrektora RDLP w Poznaniu
- Adam Wasiak, Dyrektor RDLP w Radomiu
- Paweł Gzyl, Dyrektor RDLP w Szczecinie
- Jarosław Czarnecki, Dyrektor RDLP w Szczecinku
- Włodzimierz Pamfil, Dyrektor RDLP w Toruniu
- Tomasz Józwiak, Dyrektor RDLP w Warszawie
- Jan Dzięcielski, Dyrektor RDLP we Wrocławiu
- Jerzy Łokietko, Dyrektor RDLP w Zielonej Górze
Spotkanie było również okazją do podsumowania dotychczasowej współpracy oraz wyznaczenia nowych kierunków działań na przyszłość.
materiał prasowy: Ministerstwo Klimatu i Środowiska