729x308 (2)

Sprawa zboża jest w tej chwili najważniejsza

Dziś wieczorem odbył się briefing prasowy ministra rolnictwa i rozwoju wsi Roberta Telusa i sekretarza stanu Ryszarda Bartosika podsumowujący dzisiejsze obrady sztabu kryzysowego, który odbywał się w KPRM.

Dyskusja z przedstawicielami rolników

– To była bardzo dobra, chociaż czasami trudna i gorąca, merytoryczna dyskusja – podkreślił minister Robert Telus, oceniając dzisiejsze spotkanie na Lubelszczyźnie z przedstawicielami rolników.

– Jutro zwrócę się do ministrów z 5 krajów frontowych, aby wspólnie mocno zmienić projekt przedłużenia bezcłowego i bezkontyngentowego importu zboża z Ukrainy – dodał minister.

Szef resortu rolnictwa podkreślił jednocześnie, że musimy wspólnie dążyć, aby napływające z Ukrainy produkty rozłożyć równomiernie na terenie UE.

Sztab kryzysowy

Minister poinformował również o dzisiejszym posiedzeniu sztabu kryzysowego, który zwołał premier Mateusz Morawiecki, a obrady prowadził wicepremier Jacek Sasin. Uczestniczyli w nim wszyscy ministrowie, którzy mogą pomóc w kwestii zboża.

– Nie ustajemy w swojej pracy, bo sprawa zboża jest w tej chwili najważniejsza. Nie tylko zboża – innych produktów rolnych także – zwrócił uwagę minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.

Minister Robert Telus poinformował ponadto, że prowadzone są bardzo ścisłe kontrole wszystkich towarów rolno-spożywczych, które wpływają z Ukrainy, aby jakość tych produktów odpowiadała naszym normom.

– Wszystkie służby będą dalej bardzo mocno działać, aby zapewnić bezpieczeństwo i zdrowie Polakom. Abyśmy wszyscy byli pewni tego, co przyjeżdża do Polski – podkreślił minister Robert Telus.

Transport zboża do innych krajów

Nie mniej ważną sprawą, na którą zwrócił uwagę szef resortu rolnictwa, jest transport zboża od granicy do innych krajów, zarówno drogowy, jak i kolejowy.

– Przekładamy priorytety na zboże. To jest teraz najważniejsze. Zboże jest najważniejsze w portach oraz na torach i będziemy robić wszystko, aby jak najszybciej zboże z Polski wyeksportować – podkreślił minister.

Rynki zbytu

Sprawa rynków zbyta była kolejnym tematem, który omawiano podczas dzisiejszego posiedzenia sztabu kryzysowego.

– W najbliższym czasie, może nawet jutro, odbędzie się spotkanie z ambasadorami wszystkich tych krajów, gdzie mamy potencjalnych klientów na zboża – poinformował szef resortu rolnictwa.

Działania Elewarru

Sekretarz stanu Ryszard Bartosik poinformował, że minister zobowiązał Elewarr, aby zwiększył kontakty z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych. Cel to uruchomienie działania, na które mamy zgodę Komisji Europejskiej i przeznaczone środki w wysokości 600 milionów złotych.

Jak powiedział wiceminister Bartosik, zespół kryzysowy skupia wszelkie agendy rządowe, aby sprawnie wyeksportować zboże z Polski.

– Ważny jest stały, niemal codzienny kontakt pomiędzy poszczególnymi ministerstwami i agendami, aby wypracować najlepsze rozwiązania w celu uruchomienia eksportu zboża – dodał sekretarz stanu.

Wiceminister poinformował również, że podczas posiedzenia zespołu kryzysowego omawiano działania na forum unijnym.

– Dzisiejsze rozmowy ministra ze związkowcami z krajów frontowych są także bardzo pomocne dla naszych wspólnych działań na forum Unii Europejskiej – podkreślił sekretarz stanu Ryszard Bartosik.

Comments are closed.