Statystyki, które pokazują rozmiar występowania zjawiska zaburzeń mowy, są raczej pesymistyczne. Sprawozdania z licznych badań przeprowadzanych na przestrzeni lat dowodzą, że problem poprawnej wymowy dotyczy wielu dzieci, zarówno w wieku przedszkolnym, jak i szkolnym. Do najczęściej występujących wad wymowy należą: seplenienie, rotacyzm, mowa bezdźwięczna oraz jąkanie. Właśnie wtedy potrzebne jest wsparcie odpowiedniego specjalisty, dlatego tak wiele osób decyduje się na kontakt z logopedą, który na ogół proponuje terapię i odpowiednie ćwiczenia w domu. Pomimo zalecanych ćwiczeń, te nie są wykonywane, czego konsekwencją są poniższe statystyki. Według badań, problem z prawidłową wymową ma 41% trzylatków i 50 % czterolatków. W przypadku starszych dzieci braki się pogłębiają, dotyczą bowiem 75 % pięciolatków i 78 % sześciolatków. Czy nasze dzieci są więc skazane na wady wymowy? Na szczęście nie! Play.air odmieni oblicze polskiej, a także europejskiej logopedii!
Play.air to polski startup, który opracowuje aplikację oraz kontroler angażujący młodych pacjentów do ćwiczeń logopedycznych poprzez grę. To innowacyjne rozwiązanie aktywizuje mięśnie aparatu mowy, poprawia jakość wymawianych głosek i stanowi dla dziecka rozrywkę. Zbiera informacje na temat postępów terapii i prowadzi statystyki dostępne zarówno dla logopedy, jak i rodzica. Dzięki temu specjalista dobiera tryb pracy odpowiadający potrzebom pacjenta.
Pomimo tego, że startup składa się z młodych ludzi i powstał niedawno (w połowie 2022 roku) , to ma już na swoim koncie szereg prestiżowych wyróżnień! Zespół rozpoczął swoją przygodę od zajęcia I miejsca w programie mentoringowym Fundacji Innovations Hub – Medbiz Innovations Program. To właśnie tam powstały fundamenty pomysłu, a członkowie zespołu poznali się. Dzięki Fundacji, od tego momentu, play.air cały czas się rozwija i może się pochwalić wieloma osiągnięciami, m.in.: zajęciem II miejsca w konkursie CEE Startup Network, przeznaczonym dla firm z Polski, Czech i Słowacji oraz III miejsca w europejskim programie EIT Jumpstarter. Pierwszy rok działalności zakończył się dla zespołu play.air pozyskaniem pierwszej rundy finansowania od Invento VC.
Rynek polskich startupów rośnie w siłę i ciągle się rozwija, a play.air jest tego najlepszym przykładem. Trzymamy kciuki za cały zespół i życzymy dalszych sukcesów! Kolejne zespoły mają szansę, podobnie jak play.air, rozpocząć przygodę w świecie startupów, gdyż rusza IV edycja MedBiz Innovations Program. Więcej informacji znajdziesz na stronie: https://www.innovationshub.pl/mentoring-program