1460x616 (19)

Wiceminister Edward Siarka spotkał się z sokolnikami

– Sokolnictwo w Polsce jest cenną tradycją, która powinna być nie tylko kultywowana, ale także przekazywana kolejnym pokoleniom – powiedział wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka 17 stycznia 2023 r. podczas spotkania z sokolnikami.

Wiceminister Edward Siarka spotkał się z sokolnikami
Spotkanie z pasjonatami sokolnictwa było okazją do podsumowania minionego roku, a także dyskusji na temat popularyzacji tej dyscypliny. Jak podkreślił wiceminister Edward Siarka, znowelizowane w 2022 roku przepisy wychodzą naprzeciw postulatom zgłaszanym przez sokolników.

Warto przypomnieć, że licząca kilka tysięcy lat tradycja sokolnictwa, stała się elementem kultury wielu narodów. Wspólne wartości, praktyki czy sposoby szkolenia ptaków są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Dziś praca sokolników bardzo często związana jest m.in. z płoszeniem niepożądanego ptactwa w obrębie lotnisk, obiektów historycznych, sadów czy wysypisk śmieci.

Na uwagę zasługuje także fakt, że polskie sokolnictwo, jako żywa tradycja, w 2021 roku zostało wpisane na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. Lista ta jest zbiorem zjawisk z całego świata, które pozwalają ukazać różnorodność dziedzictwa niematerialnego, a także podnieść świadomość społeczeństwa o jego znaczeniu.

Comments are closed.